Canan Karatay Kimdir?

Canan Karatay Kimdir?

Canan Karatay Hakkında;
Hayatının 50 yılını hekimlik hizmetine adamış ve birçok ünlü isimlerede hocalık yapmış, çok değerli kardiyoloji profesörüdür.
Canan Karatay Biyografi;
1
943 yılında Elazığ’da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden,
1967 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı.
1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı.

Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.
1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalışarak, doçentlik tezini kalp nakli yapılmış olan hastalar üzerinde gerçekleştirdi ve 1979 yılında doçent oldu.
İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.
1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.
1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.
2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
M. Canan Efendigil Karatay, Ali Başak Karatay ile evlidir ve çiftin Mehmet
Rahmi Karatay adında bir oğulları bulunmaktadır.

Elazığ Harputlu.. 500 yıllık Efendigil ailesinden. Dedelerin hepsi müftü. Babası Yusuf Kamil Paşa Medresesi’nden yetişmiş. Anne parasız yatılı okumuş, Gazi Terbiye Enstitüsü’nden mezun… Fizik ve Biyoloji Öğretmeni… “Cumhuriyet dönemi’’ diye anlatıyor, “Herkes, özellikle kadınlar çok okuyordu.’’ Baba ile anne arasındaki yaş farkı 20 küsur… İlk hanımdan dört, Karatay’ın annesinden 4 çocuk daha… Karatay büyük abiyi kaybetmiş. 2 kız kardeşinden biri avukat, diğeri ekonomist… Kime benziyorsunuz siz diyorum gülümsüyor mavi mavi… “Babam da renkli gözlüydü, ona benzerim…’’
Ailesine, özellikle de babasına çok düşkün bu küçük kız çocuğu 11 yaşında İstanbul’a okumaya gelmiş. Yatılı olarak Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ne yerleştiği günü unutamıyor. “Cümbür cemaat getirdiler beni. Yataklı vagonda 2 gece 3 gün seyahat ettik, çok eğlendik, sonra bıraktılar beni, arkalarından el salladım.’’<br>
Elazığ’da İngilizce ve piyano dersleri alan bu küçük kız çocuğu dört yıl okuduğu bu okulda halen görüştüğü nice arkadaşlıklar ediniyor, sadece okulda başarılı olmakla kalmıyor, okulun basketbol ve voleybol takımında da yer alıyor.


Prof. Dr. Canan Karatay

-Siz nasıl doktor olmaya karar verdiniz?

Aslında önceleri mimar olacağım diye tutturmuştum. Yatılı okulda biz hafta sonu da çıkamadığımız için daimi yatılılar, bizi yetimhanelere götürürlerdi. Çocuklarla oynardık, öyle büyüdüm. Başkasına yardım, el atma, çok küçük yaşta başladı bende. Kardeşlerimiz vardı orada. Zeynep Kamil’e giderdik ve hasta çocuklara hikâyeler okurduk. Gönlümde doktorluğa karşı kıpırdamalar başlamıştı. Sonra babam hastalandı, hastaneye yattı, çıktı derken ben tıp okumaya karar verdim.

Kişisel Bilgiler;
M. Canan Efendigil Karatay, ömrünün 50 yılını hekimlik hizmetine adamış, birçok ünlü isme hocalık yapmış, değerli bir kardiyoloji profesörü.

Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil Türkiye’de ilk kez uyluk artar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan kişi; yani işin duayenlerinden biri.

Yıllarca Dünya’nın Avusturalya haricindeki 4 kıtasında ünlü kalp merkezlerinde hekimlik yapmış.

Canan Hoca’yi birçok kardiyologdan ayıran önemli bir özelliği var.

Hocamız onlar gibi kolesterol masallarına inanmıyor.

Türk insanının sağlığı için hiç kimsenin söylemeye cesaret edemediği konulara bilimsel gerçekler ışığında açıklık getiriyor.

Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları’nda Öğretim Üyesi olan Prof. Karatay, kilo vermenin ABC’sini öğretirken, yıllardır cevabı merak edilen ‘zayıf kalmanın sırrını’ da açıklıyor.

Canan Karatay ;
Türk cerrah, İstanbul Bilim Üniversitesi eski rektörü ve İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanı’dır.

Canan Karatay Muayenehane ;
Bir kardiyolog ve iç hastalıkları uzmanı hekimin hasta muayenesinde yanında bir hemşire, bir teknisyen ve bir de diyetisyeni bulunur.
Canan Karatay çalışma odasında ekip olarak üç kişi çalışmaktadır!

Canan KARATAY Diyetisyen değildir.

Canan KARATAY Diyet uzmanı değildir.

Diyet uzmanı olabilmek için öncelikli olarak üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirmek ve de ardından aynı branşda yüksek lisans yapmak gerekir/ki bu tip insanların bir çoğu malesef insanları bugünlere kadar bir çok konuda yanlış bilgilendirerek sağlık sorunları yaşatmışlardır, işte canan karatay hocamızın en büyük etkenliğide tam burada ortaya çıkıyor, canan karatay  bu yaşında olmasına rağmen halen insanlara bir çok konuda doğru yani sağlıklı yaşamın yollarını anlatıyor ve bir çok zaman kendi sağlığından fedakarlık yaparak çeşitli etkinlikler/toplantılar/buluşmalar düzenleyerek insanlara doğru olan şekli ile Canan Karatay Beslenme konularında dahada faydalı olmaya çalışıyor…

Canan KARATAY – Randevu – İletişim

Kimler Neler Demiş?

27 Yorum - "Canan Karatay Kimdir?"

Bildir
avatar

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Tuba
Ziyaretçi
Tuba
2 yıl 6 ay önce

Canan Karatay’ın boyu ve kilosunu öğrenebilir miyim?Üniversite öğrencisiyim ve araştırma ödevim için gerekli.yardımcı olursanız sevinirim.

ahmet tonbul
Ziyaretçi
ahmet tonbul
2 yıl 4 ay önce

slm ve saygı ile,

değerli hocam gıda, belenme ve sağlıklı yaşam için araştırma yapmaktayım bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

Fatma
Ziyaretçi
1 yıl 5 ay önce

Merhaba Canan hanım sizinle görüşmek istiyorum.hastamız vardır.

gürkan göçmen
Ziyaretçi
gürkan göçmen
1 yıl 5 ay önce

sayın hocam…türk tıp tarihin de gelmiş geçmişlerin en iyilerinin arasındasınız bunu özellikle belirtmek istedim. omega 3 için sorum olacak size. malum çok fazla marka ve ürün var. siz de; saf ve epa ve dha olacak diyorsunuz sizden ricam lütfen işaret edermisiniz hangi ürün…

nurcan can
Ziyaretçi
nurcan can
1 yıl 4 ay önce

canan hocam ben hem çölyak hemde şeker hastasıyım.Sizinle görüşmek ve bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.Beslenme ve tedavi onusunda bilgilerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.

yalçın
Ziyaretçi
yalçın
1 yıl 4 ay önce

Çok yaşasın yüreyim Canan Karatay
Şifalıkta seni evezleyecek yok bir tay.
Azerbaycan: Yalçın.

irfan evcin
Ziyaretçi
1 yıl 4 ay önce

Hocamıza e-mail göndermek istiyorum.
Bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen ?

Pervin Hande Akol
Ziyaretçi
Pervin Hande Akol
1 yıl 4 ay önce

Ders verici sözleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım bu söyledikleriniz insanlara daha doğrusu gençlere ders verir.

ayşe
Ziyaretçi
ayşe
8 ay 19 gün önce
İyigeceler,İyisabahlar ve İyigünler Canan Hocam; oğlum 2 yaşında.Kilosu 11 kilo 300 gr boyu 85 cm hareketli bir bebek .Doktor kilosu çok az boyuda kısa dedi. Sütten 2 yaş itibariyle kestim.Ona yaşına göre kilo aldırmak istiyorum ama yapamıyorum. 1günlük yedikleri şöyle: 08.30 : 150 ml süt 11.00 : 1,5 yumurta 2 zeytin 13.00 :1 kase yoğurt +bulgur pilavı (3 kaşık) 14.30 : 3 saat uyku 17.30 :1 kase sütlü muhallebi biraz kuruyemiş yada meyve 20.00 : 1 kase etli yemek+ pilav 21.00 : 150 ml süt 22.00 uyku sabah 07.00 de kalkıyor. yetersiz mi? Bu yaş çocukların günde 600 ml süt… Read more »
dilek
Ziyaretçi
dilek
8 ay 16 gün önce

14 yaşındayım tam şeker hastası değilim ama insulınım yuksek cıktı ınsulınım 35 sız buna gore e maıl adresıme dıyet ve ne yapmam gerekenlerıde yollarmısınız saolun.sızden bıde kıtap ıstıyorum hedıye ıstersenız verırsenız mutlu olurum saolun hocan.

dilek
Ziyaretçi
dilek
8 ay 16 gün önce

14 yaşındayım bana diyet ve yapabileceğim bir şeyler yazarsanız mutlu olurum birde sizden kitap istiyorum bedava bedava olursa sevinirim teşekkür ederim hocam.

Tunahan Demir
Ziyaretçi
Tunahan Demir
7 ay 17 gün önce

Merhabalar

24-25 Aralık tarihlerinde Almanya duisburgda konferansımız olacak.
Canan hocamızı konferans için davet edecektik.
Acaba Nasıl ulaşabilirim.

Zübeyde Caglak
Ziyaretçi
Zübeyde Caglak
7 ay 13 gün önce

Ilerlemis derecede kemik erimem var .44 yasindayim.Canan Hanim la nasil görusebilirim?Yardimci olursaniz sevinirim.
Selamlar

Prof Dr Atilla Alpbaz
Ziyaretçi
Prof Dr Atilla Alpbaz
6 ay 5 gün önce
Sayın Hocam Televizyondaki cesaretli çıkışlarınızı tüm türkiye gibi zevkle izliyorum Ben Prof Dr. Atilla Alpbaz, E.Ü.Su.Ürünleri fakültesinden emekliyim ve 1970 yılından beri ülkemize su ürünleri yetiştiriliğinin gelmesi ve gelişmesi için elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık ve umarım belirli bir gelişme de sağlandı. Son yıllarda SOM balığı satışında bazı gelişmeler var. Fakat yabancı literatürü inceleyince ülkemizde pazarlanan atlantik somonu konusunda yurt dışında ciddi tartışmalar olduğunu görüyoruz. Ayrıca bu aşırı satış gelişen su ürünleri yetiştiriciliğine de önemli darbeler vuruyor Benim bir web sayfam var Fırsat bulurda web sahifeme girebilir ve som balığı hakkında derlediğim bazı bilgileri inceleyebilirseniz, yemlerine kimyasal madde katılarak… Read more »
meryem
Ziyaretçi
meryem
5 ay 29 gün önce
Canan Hoca’ya sonsuz saygı ve güven duyan birisi olarak son bir yıldır yaşadığım, detaylı tahliller(kan,idrar,gaita,kan, ana,c3,c4,antidna..) yaptırıp güneş alerjisi tanısı konan rahatsızlığım için bana yardımcı olmanızı istiyorum.cildim güneşte aşırı derecede kızarıp kaşınıyor ve yanıyor.üstelik sadece 1-2 dakika bile güneş görse cildim tepki veriyor.yaz,kış fark etmiyor şu günlerde bile güneşten kaçmaya çalışıyorum ama tabi bunu gerçekleştiremiyorum.psikolojim bozuldu inanın.gerçekten çok zor durumdayım.28 yaşındayım ve çalışıyorum bu rahatsızlık hayatımı çok zorlaştırıyor ne kadar korunmaya çalışsam da takdir edersiniz ki güneşten tamamen uzak durulamıyor.günlük hayatımı çok zorlaştırıyor bu durum ve psikolojimi de oldukça olumsuz etkiliyor.çeşitli hastanelere ve doktorlara başvurdum ancak tedavi için sağlıklı bilgi… Read more »
Canan
Ziyaretçi
Canan
4 ay 11 gün önce

Sayin hocam hayırlı günler dilerim.Ben 18 yasinda universite 1 öğrencisiyim midemde ciddi yanma,neredeyse 3 yildir kabizlik problemim var doktorlarada gittim fakat bagirsak floromı duzeltmemi söylediler. Gittikce kilom artmaya basladi ve suan 80 kilodayim. Kitaplariniza ulasmaya çalışıyorum ama olmuyor bana sorunumla ilgili kitabinizi ücretsiz göndermeniz mümkün mü rica etsem lutfen yardimci olabilirmisiniz. Sizi cok seviyoruz cevabınızı bekliyorum.

Farid
Ziyaretçi
Farid
4 ay 11 gün önce

Canan hocayla bir seminer talebinde bulunmak istiyoruz lutfen iletisime gecin , Malatya

safure özdemir
Ziyaretçi
safure özdemir
4 ay 11 gün önce
merhaba ,değerli insanlar.. tknolojiden anlamıyorum ,ama sizlerede ulaşmam şart.. çok zor durumdayım… 19 yıl önce kalın bagırsagımın tamamı alındı, 7 yıl sonra , 120 cm ince bağırsak alındı, ( familiyal polip, erken teşhisle) 8yıl önce de ca nedeniyle rahim alındı. tabi doğal olarakta ,ışın tedavisi oldum, ışın idrar kesemi etkiledi, sistem bozulunca , idrar reflü yaptı ve böbreklere kadar gidiyor ,, bu durumda antibiyoyik almak zorunda kaldım .devamlı aldıgım antibiyotik, kalan ince bağırsagımı etkiledi .. puroteinli ,saglıklı besinleri yiyemiyorum, isal yapıyor.. isal de .. bağırsaktaki amalıyattan kalan bağlantı yerlerini tahriş ediyor.. çoook canım yanıyor . dünyam kararıyor.. size sadece yiyebilecegim… Read more »
wpDiscuz