Canan Karatay Kimdir?

Canan Karatay Kimdir?

Canan Karatay Hakkında;
Hayatının 50 yılını hekimlik hizmetine adamış ve birçok ünlü isimlerede hocalık yapmış, çok değerli kardiyoloji profesörüdür.
Canan Karatay Biyografi;
1
943 yılında Elazığ’da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden,
1967 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı.
1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı.

Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.
1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalışarak, doçentlik tezini kalp nakli yapılmış olan hastalar üzerinde gerçekleştirdi ve 1979 yılında doçent oldu.
İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.
1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu.
1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.
2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.
M. Canan Efendigil Karatay, Ali Başak Karatay ile evlidir ve çiftin Mehmet
Rahmi Karatay adında bir oğulları bulunmaktadır.

 

Kişisel Bilgiler;
M. Canan Efendigil Karatay, ömrünün 50 yılını hekimlik hizmetine adamış, birçok ünlü isme hocalık yapmış, değerli bir kardiyoloji profesörü.

Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil Türkiye’de ilk kez uyluk artar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan kişi; yani işin duayenlerinden biri.

Yıllarca Dünya’nın Avusturalya haricindeki 4 kıtasında ünlü kalp merkezlerinde hekimlik yapmış.

Canan Hoca’yi birçok kardiyologdan ayıran önemli bir özelliği var.

Hocamız onlar gibi kolesterol masallarına inanmıyor.

Türk insanının sağlığı için hiç kimsenin söylemeye cesaret edemediği konulara bilimsel gerçekler ışığında açıklık getiriyor.

Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları’nda Öğretim Üyesi olan Prof. Karatay, kilo vermenin ABC’sini öğretirken, yıllardır cevabı merak edilen ‘zayıf kalmanın sırrını’ da açıklıyor.

Canan Karatay ;
Türk cerrah, İstanbul Bilim Üniversitesi eski rektörü ve İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanı’dır.

Canan Karatay Muayenehane ;
Bir kardiyolog ve iç hastalıkları uzmanı hekimin hasta muayenesinde yanında bir hemşire, bir teknisyen ve bir de diyetisyeni bulunur.
Canan Karatay çalışma odasında ekip olarak üç kişi çalışmaktadır!

Canan KARATAY Diyetisyen değildir.

Canan KARATAY Diyet uzmanı değildir.

Diyet uzmanı olabilmek için öncelikli olarak üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirmek ve de ardından aynı branşda yüksek lisans yapmak gerekir/ki bu tip insanların bir çoğu malesef insanları bugünlere kadar bir çok konuda yanlış bilgilendirerek sağlık sorunları yaşatmışlardır, işte canan karatay hocamızın en büyük etkenliğide tam burada ortaya çıkıyor, canan karatay  bu yaşında olmasına rağmen halen insanlara bir çok konuda doğru yani sağlıklı yaşamın yollarını anlatıyor ve bir çok zaman kendi sağlığından fedakarlık yaparak çeşitli etkinlikler/toplantılar/buluşmalar düzenleyerek insanlara doğru olan şekli ile Canan Karatay Beslenme konularında dahada faydalı olmaya çalışıyor…

8 Yorum
 1. 1 sene önce
  Tuba

  Canan Karatay’ın boyu ve kilosunu öğrenebilir miyim?Üniversite öğrencisiyim ve araştırma ödevim için gerekli.yardımcı olursanız sevinirim.

  Yorumu Oku - Cevapla
 2. 1 sene önce
  ahmet tonbul

  slm ve saygı ile,

  değerli hocam gıda, belenme ve sağlıklı yaşam için araştırma yapmaktayım bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

  Yorumu Oku - Cevapla
 3. 2 ay önce
  Fatma

  Merhaba Canan hanım sizinle görüşmek istiyorum.hastamız vardır.

  Yorumu Oku - Cevapla
 4. 1 ay önce
  gürkan göçmen

  sayın hocam…türk tıp tarihin de gelmiş geçmişlerin en iyilerinin arasındasınız bunu özellikle belirtmek istedim. omega 3 için sorum olacak size. malum çok fazla marka ve ürün var. siz de; saf ve epa ve dha olacak diyorsunuz sizden ricam lütfen işaret edermisiniz hangi ürün…

  Yorumu Oku - Cevapla
 5. 4 hafta önce
  nurcan can

  canan hocam ben hem çölyak hemde şeker hastasıyım.Sizinle görüşmek ve bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.Beslenme ve tedavi onusunda bilgilerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.

  Yorumu Oku - Cevapla
 6. 3 hafta önce
  yalçın

  Çok yaşasın yüreyim Canan Karatay
  Şifalıkta seni evezleyecek yok bir tay.
  Azerbaycan: Yalçın.

  Yorumu Oku - Cevapla
 7. 2 hafta önce
  irfan evcin

  Hocamıza e-mail göndermek istiyorum.
  Bu konuda yardımcı olurmusunuz lütfen ?

  Yorumu Oku - Cevapla
 8. 3 gün önce
  Pervin Hande Akol

  Ders verici sözleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım bu söyledikleriniz insanlara daha doğrusu gençlere ders verir.

  Yorumu Oku - Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>