Çocuklarda göz çapaklanması neden olur?

Bebek ve çocuklarda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan olan göz çapaklanması, ebeveynler tarafından ciddiye alınıp tedavi edilmez ise, ileride ciddi bir göz rahatsızlığının görülmesine zemin hazırlayabilir. Çünkü bazı durumlarda tehlike işaret eden göz hastalıklarının bir semptomu olarak gözde çapaklanma husule geldiği için, bu sorunun önemsenmesi oldukça mühimdir. Çocuklarda görülen göz çapaklanması nedenleri ise gözyaşı tıkanıklığı ve gözün mikrop kapması gibi sorunlardır.

cocuklarda-goz-capaklanmasi-nedenleri

Göz çapaklanmasının en fazla görüldüğü yaş grubu hiç şüphesiz bebeklerdir. Ancak bebeklerde görüldüğü kadar olmasa da yetişkinlerde de sıkça görülen göz çapaklanmaları ciddiye alınması gereken ve hatta çoğu zaman ciddi bir göz rahatsızlığının belirtisi olabilen bir göz sorunudur. Gözlerde çapaklanmanın en önemli belirtileri arasında gözlerde görülen kızarıklıklar, kirpiklere yapışan kepek benzeri oluşumlar ve gözlerde sulanma ile birlikte görülen kızarıklıklardır.

Bebekte, gözde sürekli çapak, akıntı oluşması genellikle gözyaşı kanalının tıkanıklığına bağlıdır. Gözyaşı kanalı, gözden buruna uzanan, gözyaşlarını buruna ulaştıran bir kanaldır. Bu kanal bebekte bazen tıkalı olabilir. Çocuk doktoru, bebeğin muayenesinde kanal tıkanıklığını saptarsa masaj önerecektir. Bu durum, genellikle 6 aya kadar düzelir. Düzelme olmazsa, bebeği göz doktorunun görmesi gerekecektir. Bazen de, bebeklerde doğum sırasında aldığı bir enfeksiyon nedeniyle gözlerde kızarıklık, çapak görülür.

Bebeklerde ve çocuklarda temmuz ağustos gibi sıcaklığın iyice kendisini hissettirdiği yaz aylarında görülen gözlerdeki çapak, ebeveynlerin bu konuda duyarlı olmasını ve bir an önce doktora gitmesini gerektirmektedir. Zaten bu konuda ihtisas yapmış bir çok göz mütehassısı da bebeklerde görülen gözdeki çapaklanmalara karşı duyarlı olunması gerektiği, ihmal edilmesinin görme kaybına sebep olacak sonuçlar doğurabileceğini söylüyorlar.

Gözdeki çapaklanmanın doğuştan kaynaklanan bir sorun olabileceği ve gözyaşı drenaj kanallarının tıkalı olmasına bağlı oluşabileceğini, bu durumun doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde ilaçla ya da 9–12 ay arasında da cerrahi operasyonla çözümlenebilmektedir.

İleri yaşlarda karşılaşılan ve gözün mikrop kapması sonucu konjonktivite bağlı oluşan çapaklanmaların ise dikkat edilmesi gereken bir durum olup hekim kontrolüne alınmayan çapaklanmalar görme kaybına kadar varan önemli sorunlar yaratabilmektedir.

Bebeklerde göz çapaklanması bulaşıcımıdır?
Göz kapak içi ve dış bölgesinin mikrop kapması sonucu meydana gelen çapaklanmaların mutlaka ilaç tedavisine alınması gerekmektedir. Çapaklanma gerekli önlemler alındığında, birkaç gün içerisinde iyileşen ve ileriye dönük sorunlar yaratmayacak bir durumdur. Ancak, bunun için mutlaka uzman hekimin yazdığı ilaçları kullanmak gerekir. Çapaklanmanın meydana geldiği bölge ve iltihabın çeşidine uygun ilaç kullanmak son derece önemlidir. Konu, ihmale gelmez. Hekime başvurulmaması ya da yanlış ilaç kullanımı sonucu ilerleyen iltihap görme kaybına ve hatta korneanın delinmesine neden olabilir.

Bebeklerde göz çapaklanması bulaşıcı da olabilmektedir. Bu noktada, alınacak en iyi önlem hijyen kurallarına uymaktır. Özellikle çocukların çapaklanan gözlerini kaşımalarının önlenmes ve çocukların bu konuda uyarılmaları gerekmektedir. Aile bireylerinin ya da aynı yerde yaşayan insanların ortak havlu kullanmalarının hastalığın bulaşmasında etkilidir.

Gözde Çapaklanma Neden Olur? Gözde Çapaklanma Tedavisi
Çapaklanma gözlerde hafif bir enfeksiyon nedeniyle oluşan koyu sarı renkte bir akıntı ve kabuk bağlama durumudur. Çocuklarda görülen çapaklanma genelde konjunktivit belirti­si olabilir. Konjunktivit bir çeşit göz iltihaplanmasıdır. Bebeklerde olduğu gibi, çocuklar­da da görülen çapaklanmanın nedeni de gözyaşı kanalının tıkanması olabilir.

Do­ğum yapan kadınlarda genellikle doğumdan sonraki ilk hafta görülür ve akacak olan gözyaşı kanalının tıkanması sonu­cunda ortaya çıkar. Çapaklanma çok ciddi bir vaka değildir ve genellikle kendiliğin­den geçer.

Çapaklanma durumunda birçok doktor akıntının giderilmesi için göz banyosunu tavsiye eder.

Doğal Tedavi Yolları ;

Çapaklanma hiç geçmeden devam ediyorsa aşağıdaki tedaviler uygulanabilir: » Rüzgârgülü bitkisi gözde biriken çapakların tedavisinde kullanılabilir.

Homeopati alanında kullanılan “Hepar sulf.” adlı madde enfeksiyonların tedavisinde uygundur.

Göz otu bitkisi ezilerek pelte haline getirildiğinde ve soğutularak gözlere sürüldüğünde çapaklanmaya iyi gelir. Kaynamış suyun içine karıştırılan göz otu ile çapaklanan gözler yıkanabilir.

Papatya göz temizliği için kullanılabilir (Gözün kenarları ve gözün dış kı­sımları papatya suyu damlatılmış bir süngerle silinebilir) ve bu sayede en­feksiyon riski azaltılabilir.


Sende Yorumunu Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir