Karatay Diyeti Kitabı Oku

Karatay Diyeti Kitabı Oku

M. Canan Efendigil Karatay, ömrünün 50 yılını hekimlik hizmetine adamış, birçok ünlü isme hocalık yapmış, değerli bir kardiyoloji profesörü. Prof. Dr. Canan Karatay Efendigil Türkiye‟de ilk kez uyluk artar damarı yoluyla koroner anjiografi yapan kişi; yani işin duayenlerinden biri.

Yıllarca Dünya‟nın Avusturalya haricindeki 4 kıtasında ünlü kalp merkezlerinde hekimlik yapmış.

Canan Hoca‟yi birçok kardiyologdan ayıran önemli bir özelliği var. Hocamız onlar gibi kolesterol masallarına inanmıyor.

Türk insanının sağlığı için hiç kimsenin söylemeye cesaret edemediği konulara bilimsel gerçekler ışığında açıklık getiriyor.

Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları‟nda Öğretim Üyesi olan Prof. Karatay, kilo vermenin ABC‟sini öğretirken, yıllardır cevabı merak edilen, zayıf kalmanın sırrını‟ da açıklıyor. Bültenimizin bu sayısında Karatay Diyetini tanıtan iki yazıyı ve Canan hoca ile yapılan bir söyleşiyi bulacaksınız. Taş devri diyeti ile birçok ortak özellik taşıyan Karatay Diyeti kitabını mutlaka okuyunuz.

Karatay Diyeti
Diyetin Doğrularını Alt Üst Eden Karatay Diyeti. Yıllarca kilo vermek için uyguladığımız diyetler ve diyetin doğru bildiğimiz yanlışları ile bir türlü kilo vermeyerek açlık çekerek stres içinde yaşamamıza sebep oldular.
Şu yasak bu yasak kibrit kutusu peynir 1 adet salatalık bir dilim kepekli ekmek kelimelerinde bıkanlar size müjdeler olsun. Prof. Karatay‟ın Karatay Diyeti adlı kitabında bazı diyet ve beslenme kabuslarına son vermektedir.
Senelerce doğru bildiğimiz şeyler yanlış ve yanlış ve zararlı bildiğimiz şeylerin de bilindiği gibi olmadığını belirtiyor.

Farklı beslenme ve diyet uzmanlarından yıllardır az az ve sık sık yiyin nasihati dinliyoruz. Bu „uzmanlar‟ çoğunlukla Amerika‟dan „ithal‟ ettikleri diyetlerin virgülüne dokunmadan Türk insanına sunuyorlar.
Sonuçsa hüsran oluyor! Diyet reçetelerini uyguluyor, diyet ürünler yemeye özen gösteriyor, hatta çoğu zaman aç kalıyoruz. Tüm çabalarımızın sonunda bir miktar kilo veriyor ama fazlası ile geri alıyoruz.
Mucize olarak önümüze sunulan diyetlerin balonu kısa sürede patlıyor, yerine bir yenisi geliyor. Ancak ne enteresandır ki, diyet konusu yaz kış demeden hep gündemde kalıyor; halkımız da zayıflayacağına giderek şişmanlıyor.
Ülkemizdeki en büyük sağlık sorunlarından biri aşırı şişmanlık ve obezite. Bu sorunların sebep olduğu hastalıklar ise karaciğer yağlanması ile başlayıp, diyabet, hipertansiyon, kalp krizi, felç, inme, Alzheimer, erken bunama,
kronik artritler, bel ağrıları, fibromiyosit, polikistik meme hastalığı, erken adet görme, polikistik over sendromu ile devam ediyor ve kanserle son buluyor!

Peki, bu hastalıkların hiçbirinin genetik olmadığını ve önlenebilir hastalıklar olduğunu biliyor muydunuz?
Tüm bu hastalıklardan korunmanın, sağlıklı bir şekilde zayıflayarak, daima zayıf, dinç, enerjik ve mutlu yaşamın aslında ilkokuldaki ABC harflerini çözmek kadar kolay olduğunu söylesek kulaklarınıza inanır mısınız?
Kolesterolün aslında mutluluk hormonu, stres hormonu ve seks hormonlarının besin kaynağı, yani insan hayatı için „can simidi‟ olduğunu söylesek dünyanız tersine dönmez değil mi?

Ya tereyağlı pastırmalı yumurtayı özgürce yiyebilirsiniz desek, kuruyemişler kilo aldırmıyor aksine kilo verdiriyor desek? Aslında yağ depolamanın asıl kaynağı yıllardır bize öğretilen bu yanlışlar desek hayrete düşmezsiniz değil mi?
Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay, mesleğe 50 yılını vermiş değerli bir hekim. 4 farklı kıtada hekimlik yaptı, gezdi, gördü, farklı ülkelerin beslenme alışkanlıklarını gözlemledi. Sonuçta Türk insanı için „en uygun‟, „en iyi sonuç‟ veren diyeti geliştirdi.

Yıllardır yasaklanan, kokusunu özlediğimiz sağlıklı gıdalarımızı da (kırmızı et, balık, süt, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, pastırma, kuru fasulye ve turşu, sebze ve meyve, kuruyemişler) bilimsel gerçeklerle serbest bırakıyor.

Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. „1 kibrit kutusu peynir‟, „ „iki yemek kaşığı fasülye‟ gibi anlamsız ölçülerle insanları strese sokmuyor. Karatay Diyeti bir yaşam biçimi.

Pastırmalı tereyağlı Karatay diyeti

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay pek çoğumuzun doğru sandığı beslenme şeklinin aslında yanlış olduğunu söylüyor. Soyadını taşıyan diyetiyle konuşulan Karatay “Sofranızda yumurtaya, cevize, tereyağına, kırmızı ete yer açın” diyor
KİLO vermek istiyorsunuz ya da kolesterol değerleriniz yüksek. Bu durumda beslenme şeklinizi değiştirmeniz şart. Elinizdeki listeye bakıyorsunuz: Kırmızı et yasak! Yumurta yasak! Yağlı peynir, süt, yoğurt, tereyağı yasak! Fındık, fıstık, ceviz, badem yiyebilirsiniz ama sınırlı sayıda. Yediğiniz peynir bir kibrit kutusunu geçmemeli. Ekmeğiniz tam buğday olmalı. Bol bol meyve, taze sıkılmış meyve suları, light etiketli ürünleri tüketmek serbest! Aman ha, ara öğünleri sakın atlamayın.
Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, Karatay Diyeti adlı kitabında bütün bu saydıklarımızın yanlış olduğunu söylüyor. Tüm dünyayı tehdit eden obezitenin yağların yasaklanması, karbonhidratın ise aşırı tüketilmesinden kaynaklandığı hatırlatan Karatay‟la sağlıklı beslenmenin temellerini konuştuk.
Kolesterol fazla kilolu ya da yaşı ilerlemiş kişilerin kabusu. Kolesterol seviyesi yüksek olanlar birçok gıdadan mahrum bırakılıyor. Özellikle kalp hastalıklarının nedeni olarak gösterilen kolesterolün hastalık sayılmasının yanlış olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, nasıl beslenirsek beslenelim vücudumuzun her gün iki bin 500 mg kolesterol ürettiğini anlatıyor. Karatay hayatta kalmamızın en önemli nedenlerinden birinin vücudumuzdaki kolesterol olduğunun altını çiziyor: “Beynin
yüzde 90‟ı kolesterolden oluşur. Sinir sisteminde kolesterol olmazsa ileti olmaz. İyi ya da kötü kolesterol diye birşey de olmaz. Vücudun en önemli antioksidanıdır kolesterol, vücudunuzda toksik bir madde varsa onu yok etmek için üretilir.”

Yumurtayı yasaklamak cinayettir.
Kırmızı et, yağ, yumurta özellikle kolesterolü yüksek kişilere önerilmez. Karatay bu gıdaların değil asıl şeker ve karbonhidratın zararlı olduğunun altını çiziyor: “Kırmızı eti yasaklayan Amerikan diyet listeleri. Çünkü ABD‟deki kırmızı etle bizim yediğimiz arasında büyük fark var. Oradaki hormonla büyütülmüş sığır! Onlar kuzu, koyun, dana bilmezler. Koyun, kuzu eti en sağlıklı etlerdir ama hayvanlar hür dolaşıyorsa… En sağlıklı yağlar soğuk baskı zeytinyağı ve doğal köy tereyağıdır. Örneğin Trabzon yağı… En tehlikelisi ise Omega 6, kanserojendir ve maalesef ayçiçeği, mısırözü ve margarin gibi bitkisel yağlarda bolca bulunur. Çiftlikte koşup oynayan, börtü böcek yiyen, hür tavuk yumurtası hiç zararlı değil. Bu açıdan yumurta yasaklamak kadar büyük bir cinayet yok!”
Pişirme tekniğinin de çok önemli olduğunu hatırlatan Karatay, tehlikeli trans yağların pişirme sırasında ortaya çıktığını vurguluyor: “Etin kızartılması veya şinitzel olarak servis edilmesi tehlikelidir. Örneğin hamsi çok sağlıklıdır ama onu mısır ununa bulayıp kızartırsanız kanserojendir. Mısırözü veya ayçiçeği yağı yüksek ısıda bozulur ve trans yağa dönüşür. Oysa zeytinyağı ve tereyağı ısıya dayanıklıdır. Yumurtayı kavurduğunuz zaman ya da çok katı haşladığınız zaman zararlıdır. Sarısının etrafı yeşile dönüşür, ağızda un gibi dağılır. Yumurtayı tavaya koyup biraz zeytinyağı veya saf tereyağıyla karıştırıp üstünü kapatır, kendi buharında pişmeye bırakırsanız bol bol yiyebilirsiniz.”

Ara öğünlere gerek yok
Karatay, meyve suları ve ekmeğin her türünün kilo vermenin önündeki en büyük engel olan insülin direncine neden olduğunu anlatıyor. Meyve ve meyve sularının barındırdığı früktozun (meyve şekeri) çok tehlikeli olduğuna da değinen Karatay her türlü hazır gıdanın früktoz içerdiğini söylüyor. Karatay pekmez, bal gibi sağlıklı sanılan gıdaların da insülin direncini başlatıp sürdürdüğünü hatırlatıyor: “İnsülin direncini başlatan şey hareketsizlik. Üstüne meyve yemek, üstüne ekmek, simit, baklava, börek yemek. Herkes akşam yemeğinden sonra televizyonun karşısında iki tane portakal, iki tane elma, bir tane muz yiyip yatağa giriyor. Eğer kilo vermek istiyorsanız vücudunuzun leptin salgılamasına izin vermelisiniz. Çünkü insülin hormonu yağları biriktirir, leptin de eritir. „Sık sık yiyin‟ diyor, ara öğün öneriyorlar. Oysa ağzınıza bir şey attığınızda insülin salgılanıyor. Evet metabolizmanız çalışıyor, hızlanıyor ama yağları eritmek için değil depo etmek için! İnsülin yüksek kaldığı sürece kilo vermenize ihtimal yok. İnsülin direncini kırmak için sağlıklı yağlar tüketilmeli. Zeytinyağı, tereyağı ve balık yağı dediğimiz Omega 3. Ancak balık yağı çabuk bozulur, bu yüzden mutlaka yüksek bir antioksidanla alınmalı. Örneğin bir avuç taze böğürtlen, ahududu, çilek, kiraz ya da yaban mersini…”

Ekmekten vazgeçebilirsiniz
KARATAY “Ekmeği hayatınızdan çıkarın” deyince şaşırıyoruz. Belki diğer öğünleri geçiştirebiliriz ama kahvaltı ekmeksiz olur mu hiç? Karatay bunun mümkün olduğunu
söylüyor: “Sabah kahvaltısında iki yumurtayla yapılmış omlet, avucunuz kadar peynir. Diyet olmayacak ama tansiyonu yüksek olanlar suya koyup tuzunu alabilir. Bunların yanında ince belli bir çay bardağı ceviz yiyebilirsiniz ekmek yerine. Bana gelen hastalar „Ekmek yemezsek B vitaminini nereden alacağız?‟ diyorlar. Fındık, fıstık, ceviz bunlarla dolu. „Her gün iki, üç ceviz yiyorum” diyorlar. İki ceviz 80 kiloluk insanın nesine yarar ama onun yerine sekiz dilim ekmek yiyor. İşte terslik burada. Çeviri diyet listelerinde zeytin yer almaz çünkü adamların memleketinde zeytin yok. Bir tek kokteyl zeytinini biliyorlar. Sabah kahvaltısında 9-10 isterseniz 20 tane zeytin yiyebilirsiniz. Pastırma en sağlıklı et çünkü kurutulmuş. Kahvaltıda rahatlıkla pastırmalı yumurta yiyebilirsiniz. Böyle bir kahvaltı yaptığınızda size iki öğün bile yeter. Eğer bir şeyler yedikten iki saat sonra acıkıyorsanız o zaman sorun var! Zaten kilo vermenin karşısındaki en büyük korku da açlık korkusu. Düşük glisemik indeksli gıdalar açlığı önlüyor. Siz her öğün arasında 3-4 saat verdiğinizde leptin hormonu devreye giriyor, yağlarımızı ara öğün olarak kullanıyor ve böylece kilo veriyoruz.”

Her akşam 20 dakika kolbastı
HIZLA artan obezitenin nedenlerinden birinin de hareketsizlik olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay her gün en az 20 dakika yürünmesi gerektiğini belirtiyor: “Her gün yapamıyorsanız haftanın beş günü yürüyüş yapın. Eve geç geliyorsanız eşinizi alın karşınıza, beraber dans edin. 20 dakika boyunca ister kolbastı yapın, ister vals, ister çayda çıra. Yemekten sonra televizyonun karşısına oturup kucağımıza meyveyi alıyoruz. Bu yanlış! Akşam saat 20.00‟den sonra leptin üretilebilmesi için yemek yememeli, sadece su içmelisiniz. Adetlerimiz gereği akşamları misafirliğe gidiyoruz, davetler oluyor. Böyle bir durumda da yatmadan önce 20 dakika yürümelisiniz. Yiyerek aldığınız enerjiyi kullanın ki leptin salgılanması mümkün olsun.”


______________________________________________________________________________________


Kimler Neler Demiş?

24 Yorum - "Karatay Diyeti Kitabı Oku"

Bildir
avatar

Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
sahar javidanmehr
Ziyaretçi
sahar javidanmehr
3 yıl 4 ay önce
merhabalar, ben Iran dan size ulasiyorum. agar yanlis bir sey yazarsam, simdiden ozur dilerim. malesef turkce harfligim yok ki oyle yazayim. sizi televizionda gordum. sizi gercekten tebrik ederim. ben kandim bir sure kiloluydum ve bir cok diyet yaptim ve her defasinda zararlarini gordum. ama bunu fark ettim ki agar kendi vujudumun sesini dinlersam va ne istadigni bilirsam oyle zayifliyorum, annem va her kes bana kiziyor, neden bu kadar ac kaliyorsun , ama aslinda ac kalmiyorum! simdi mutluyum , kilo verdim ve guzel seyler yiyorum, yani saglikli yiyorum. sizin yazilariniz mukemmel, aslinda benim bilincsiz yaptigim seyin bilincini bana verdiniz. malesef burada… Read more »
sema şişe
Ziyaretçi
sema şişe
3 yıl 4 ay önce
merhabalar 56 yaşında bir bayanım. yumurtayı tarifinize göre yiyorum. vede akşamları (vaktim o zaman oluyor) yürüyüş yapıyorum.yağ sorunum az az gidiyor .77 kiloyum şuan .80 kiloydum . belfıtığım var kilo verdikçe bu sorunumda azaldı. tek sorunum dişlerim katı gıdaları yiyemiyorum.bazı yiyecekleri çiğnemeden yuttuğum için sürekli barsaklarda gaz oluyor. sulu gıdalar yiyorum genelde. gaz giderici önerinizi bekliyorum.birde panik atak gibi bir sorunum var aniden strese girebiliyorum. herşeyi sorun yapıyorum. kalabalık sıkıcı geliyor. aşırı ses etkiliyor.sürekli yürüyerek gideriyorum. saygılar
orhan ister
Ziyaretçi
orhan ister
3 yıl 2 ay önce

Sayın hocam ben sizin dediklerinizi yaptım allah sizden razı olsun 102 kg dan 78 kg düştüm yaklaşık bir 6 ayda verdim…karaciger yaglanmam 90 – 85 çıkıyordu ART ve AST oranları şuan ise 35 e 25 çıkıyor şekerim 120 çıkıyordu açlık ama şuan 82 çıktı çıkıyor….size hep dua ediyorum yeniden gençleştim yaşım 37 kendimi 50 yaşında zannediyordum daha önce.. ama şimdi 25 yaşında hissediyorum ….tşk ler …canan hanım

UĞUR
Ziyaretçi
3 yıl 2 ay önce

sayın hocam yaklaşık bir ay önce gece 02:00 sularında habertürk tv da tekrar olarak yayınlanan programınızı seyrederek sizinle tanıştım. o programla birlikte hayatım değişti. hayatımdan karbon hidrat(ekmek- makarna- pilav) ve şekeri çıkarttım. şu anda yaklaşık 8 kilo verdim. Doyarak kilo vermenin keyfini yaşıyorum. Allah sizden razı olsun. ömrünüz uzun olsun…

nigar
Ziyaretçi
3 yıl 7 gün önce

Selam Men Nigar Bakudaen yaziyorum.Sizi cok seviyorum,sayin hocam yaklashik 3 haftadir ekmek yemiyorum 1kq kilo verdim.bu gunden bire bir sizin tafsiyenizle qidalanacam.28 yashindayim boyum 162,kilom 60. doktor kara ciyerde piylenme oldugunu soyledi.inaniyorum sizin diyetle fazlaliqlarimdan ve piylenmeden kurtulacam.

sidra
Ziyaretçi
sidra
2 yıl 11 ay önce

ben 2 haftadır başladım 4 kilo verdim

elif güleç
Ziyaretçi
elif güleç
2 yıl 11 ay önce

merhaba canan hanım ben kitabınızı aldım fakat haftada beş gün balık yemek insanı usandırıyor başka çaresi yokmu acaba teşekkürler

sevda
Ziyaretçi
sevda
2 yıl 11 ay önce

hocam sporu sabah aç karnına yapın diyolar. su bile içmeden sabah spor yapılmalı ki yakacak bişey olmadığı için vücut yağları yakarmış bana yardımcı olur msunuz. zayıflamak için spor ne zaman yapılmalı.

emine
Ziyaretçi
emine
2 yıl 8 ay önce

bugun basladım ama açlık hıssedıyorum hayırlısı umarım zayıflarım

ruslan
Ziyaretçi
ruslan
2 yıl 8 ay önce

cok guzel

ram
Ziyaretçi
ram
1 yıl 11 ay önce

her sey dogru

reyhan
Ziyaretçi
reyhan
1 yıl 10 ay önce

Canan Hocam tek kelimeyle bir harikasınız. Bu zamana kadar size çok yazı yazdım. Burda da size olan hayranlığımı söylemeden geçemedim. Sizin sıkı takipçinizim.Allah yolunuzu açık etsin. Siz sizi sevenlerin duaları olduğu sürece sırtınız yere gelmez.

lale
Ziyaretçi
lale
1 yıl 10 ay önce

Ben hic kahve icemiyorum.35 yasindayim bu gune kadar da hic icmedim.Onun yerine cay olurmu?

Esra
Ziyaretçi
Esra
1 yıl 6 ay önce

Çok teşekkür ederim iyi geldi bana

Macide
Ziyaretçi
Macide
1 yıl 2 ay önce

Merhaba canan hocam ben 26 yaşındayım. Öncelikle 59 kiloyum 155 boyum kilo vermek istiyorum göbeğim var ve bu beni çok üzüyor. Bacaklarım ince sadece bel bölgem var kalçadada sorun yok ama bi türlü karın bölgemden kurtulamıyorum. Sizce ne yapmalıyım. Nasıl bir diyet önerirsiniz. Teşekkürler.

baksana
Ziyaretçi
10 ay 13 gün önce

slm hocam ben öğrenciyim ve kilolu bir insanım ve kitaplarınıza ulaşamıyom eyer kitaplarınızdan bana lutf ederseniz okumaya canı gönülden hazırım saygılarımla…

mine guler
Ziyaretçi
mine guler
6 ay 24 gün önce

Canan Hoca nin kitabini nerden alabilirim ?

Elmas
Ziyaretçi
Elmas
6 ay 4 gün önce

Hocam bende zayifim 42 kilo 41 yaşındayım çocukluğumdan bugune dek zayifim bana hangi diyeti uygularsinizt teşekkürler

toprak
Ziyaretçi
toprak
5 ay 2 gün önce

Hocam ben toprak yeni dogum yaptim 94kiloyum kilo vermem grekiyo esim kilo vermememi istiyo cok ktuyum piskolojim bozuldu iyice ne olur bi cozum bulun bana….

yaşasın karatay
Ziyaretçi
yaşasın karatay
10 gün 6 saat önce

facede emzirenlere göre diyet vat mutlaka bakın derim

wpDiscuz