Türk Halkının Zayıflama Hataları

Türk Halkının Zayıflama Hataları

Canan Efendigil Karatay Türk halkının zayıflamak için yaptığı bir çok hatayı analiz ediyor. Evet; zayıflamak, kilo vermek, fit olmak, daha güzel gözükmek için Türk halkı olarak herşeyi yapıyoruz. Peki bu çabada neleri yanlış biliyoruz?

Prof. Canan Efendigil Karatay zayıflama ve beslenme konusunda Türkiye’nin yetiştirdiği önemli isimlerden. Kendisinin özellikle Karatay Diyeti konusunda önemli bir üne sahip olduğunu biliyorsunuzdur.

Canan Efendigil Karatay‘ın üzerinde önemle durduğu konu şu: ilk hedef insanların vücutlarındaki insülin ve leptin gibi maddelerin direncini kırmak ve onlara olan bağımlılığı olabildiğince azaltmak. Ardından da blog’umuzda da üzerinde sıkça durduğumuz gibi beslenme alışkanlıklarını toptan değiştirmek geliyor. Yani en önemlisi sağlıklı beslenme ve düzenli yaşama bir hayat tarzı haline getirmek. Önemli günler ve dönemler için geçici kilo kayıplarının peşinde koşmamak. Veya yaşam ve beslnem tarzımızı değiştirmeden ilaçlara, haplara, çaylara sarılmak da değil.

Gelelim Canan Efendigil Karatay’ın Türk halkı ile ilgili söylediği, doğru bildiğimiz yanlışları.

Canan Efendigil Karatay tarafından saptanan yanlışlar:

Hareketsizlik! Yaşımız, cinsiyetimiz, işimiz ne olursa olsun düzenli spor şart. Yürüyüş, imkanı olanlar için ise yüzme en ideal sporlardan. Kısaca kendinize spor yapmamak için bahane bulmayı bırakın ve vücudunuzu spora bırakın.
Yabancı diyetler! Biz de sık sık yazıyoruz. Dönem dönem moda olan diyetlerden kaçınmalı. En önemlisi hayat tarzı. Çünkü önemli olan sizsiniz, sizin hayat tarzınız. Dolayısıyla tercüme edilen diyetleri okumayın ve mümkünse uzman bir doktor ile zayıflamaya çalışın. Çünkü yabancı diyetlerde yazılanlar, çizilenler başka kültürler ve hayat tarzları için.
Aşırı tatlı ve unlu yiyecekler! Tabii ki aklınıza ilk olarak ekmek gelebilir. Biz Türkler unlu gıdaları, hamur işlerini çok severiz. Ama her güzel ve lezzetli gıdaya oldığu gibi onlara da bir dur deme vakti geldi de geçiyor.
Yağ seçimi! Halkımızın yaptığı büyük hatalardan biri de trans yağ tüketimini çok fazla yapması. Omega-3 ve Omega-6 gibi bilimsel olarak da yararı kanıtlanan yağları en doğal yoldan almak ve zeytin yağından kaçmamak en güzeli.
Kalori hesabı! Türk halkı olarak kalori hesabına çok fazla takılıyoruz. Günlük kaç kalori aldım, bu hafta ne kadar kaloti tükettim, hangi yiyecekte ne kadar kalori var… Ama unutmayın, önemli olan kalori değil, düzenli ve sağlıklı beslenme.


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar

wpDiscuz